
© Aidan Cullen
Malcolm Todd is zo een artiest die uit het niets lijkt te zijn verschenen en tegelijk klinkt alsof hij er al altijd was. De 22 jarige Amerikaan groeide via TikTok uit tot een frisse stem binnen de hedendaagse indiepop. Zijn muziek beweegt ergens tussen funk, indie en r&b met veel gitaren, grooves en teksten die even eerlijk als grappig kunnen zijn. Vergelijken kan je hem met een jonge Steve Lacy: charmant, eigenzinnig en muzikaal volwassen voor zijn leeftijd. Muziek zit duidelijk ook in de familie, want ook zijn zus, Audrey Hobert, werkt aan haar eigen pad als muzikante. Bij Malcolm voel je een natuurlijkheid waardoor hij op nog maar twee jaar indrukwekkend is gegroeid en het was duidelijk dat de fans in Brussel dat maar al te goed wisten.
Het Museum van de Botanique was volledig uitverkocht en nog voor het concert begon hing er al veel anticipatie in de lucht. Toen de lichten doofden, ging er een golf van geschreeuw door de zaal die niet te beschrijven valt. Todd kwam iets later dan gepland het podium op, maar zette meteen de toon met een krachtige gitaarsolo om “Harry Styles” in te leiden, de opener van zijn tweede album. De band volgde strak en het geluid was vanaf de eerste seconde gelaagd en energiek. “Make Me a Better Man” volgde met een diepe bas die het publiek onmiddellijk in beweging bracht. Wat opviel, was hoe moeiteloos hij schakelde tussen nummers zonder stiltes of overbodig gedoe, alsof de hele set een mooi geheel vormde.
Tussendoor toonde hij zijn humor en charme. Hij vertelde over zijn dagen in Brussel en hoe hij zijn oorbellen was ‘kwijtgeraakt’, wat hij dan al lachend verbond aan zijn nummer “Earrings”. Het publiek hing aan zijn lippen, niet enkel door zijn charme, maar ook door zijn manier van praten, alsof hij met vrienden sprak. Muzikaal zat de show verassend sterk in elkaar, want de drums en gitaren klonken perfect in balans, de bas zorgde voor nuance en Malcolms stem bleef even zuiver als op plaat, misschien zelfs beter. Hoogtepunten volgden elkaar op met “Sweet Boy”, “Mr. Incorrect” en “Bleed”, waarin vooral de lichtshow en de intensiteit van de band uitblonken. Even liet hij zijn muzikanten, die duidelijk zijn goede vrienden zijn, het overnemen in een instrumentaal intermezzo, alsof hij hen bewust in de schijnwerpers wilde zetten wat dan weer iets zegt over zijn persoonlijkheid.
In het tweede deel van de set bracht hij de zaal dan meer in beweging en gingen de meeste gsm’s in de zakken met “Hesitating”, een speels en zwoel nummer dat ergens tussen soul en indiepop zweefde. Zijn energie was aanstekelijk en zelfs als het publiek vaak iets te luid meezong of gilde, bleef hij er met humor op inspelen. Op een bepaald moment daagde hij zelfs een fan uit voor een ‘gilwedstrijd’, waarna hij al lachend verderzong. De sfeer bleef gezellig en toch wist hij die te combineren met echte muzikaliteit.
De encore bracht een moment van pure zachtheid. “I’ll Come Back For You” werd gespeeld in een zee van lichtjes, zijn stem breekbaar en oprecht, terwijl hij zong over appreciatie en een hint dat hij zeker nog eens zou terugkomen. De uitvoering was klein met pas tegen het einde een verandering in tempo dat de instrumenten steviger lieten doorkomen. Zoals bij enkele andere nummers, was er hier op de achtergrond het geluid van een voicemail. Een leuk detail dat je op zijn singles ook hoort. Daarna barstte de energie weer los met ultieme hit “Roommates”, een uitbundige afsluiter die iedereen nog een keer deed springen en uitbundig meezingen. Het jonge en enthiousiaste publiek liet zich volledig gaan met gsm’s in de lucht en brede glimlachen overal. Het was luid, chaotisch en soms overweldigend, maar bovenal warm en oprecht.
Malcolm Todd bewees in Brussel dat hij veel meer is dan een internetfenomeen. Hij is een iemand met een echt gevoel voor melodie, groove en connectie. Zijn humor, warmte en de strakke dynamiek van zijn band maakten dat de avond voorbijvloog, maar lang zal blijven nazinderen bij de vele harten die hij in het museum heeft gestolen. De jonge Amerikaan heeft eigenlijk alles in zich om door te groeien tot iets groots. Als dit concert iets duidelijk maakte, dan wel dat hij nog vaak mag terugkomen, want hij zal door vele met open armen worden ontvangen.
Malcolm Todd speelt vanavond nog in de Melkweg.
Setlist:
Harry Styles
Make Me a Better Man
Doll
Who’s the Fool
Earrings
4Me 4Me
Sweet Boy
Mr. Incorrect
Good Job Malcolm
Lying
Walk to Class
Florence
Concrete
Bleed
Cheer Me On
Star Studded
Hesitating
Chest Pain
I’ll Come Back For You
Roommates






